Pełna księgowość i mała księgowość to w zasadzie dwie tożsame usługi księgowe, które różnią się zakresem czynności realizowanych przez biuro rachunkowe. Przed rozpoczęciem współpracy z biurem rachunkowym, każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się, z której opcji chce korzystać. Nie wiesz czym różni się różni prowadzenie pełnej księgowości od małej? Czy zawsze istnieje taki wybór? Sprawdź!

Co to jest mała księgowość?

Mała księgowość nosi również nazwę księgowości uproszczonej. Z usług rachunkowych w takiej formie mogą skorzystać:

  • spółki cywilne osób fizycznych,
  • spółki jawne osób fizycznych,
  • spółki partnerskie,
  • ale również osoby fizyczne.

Jedną z istotniejszych kwestii, które upoważniają do prowadzenia małej księgowości, jest przychód netto osiągnięty w poprzednim roku podatkowym. Według przepisów polskiego prawa nie może on być wyższy niż równowartość 1 200 000 euro w PLN. Do oszacowania takiego przychodu zawsze się bierze pod uwagę średni kurs według stawek NBP, który obowiązywał poprzedniego roku, w dniu 30 września. Mała księgowość obejmuje między innymi takie formy podatkowa jak- karta podatkowa, KPiR, a także ryczałt. Małą księgowość Twojej firmy poprowadzi nasze biuro rachunkowe.

Pełna księgowość – co to jest?

Księgowość pełna jest usługą bardziej czasochłonną. Koszt pełnej księgowości realizowanej przez biuro rachunkowe będzie zatem wyższy.  Prowadzenie pełnej księgowości oznacza również skrupulatne weryfikowanie i zapisywanie nie tylko transakcji gotówkowych, ale również bezgotówkowych. W przypadku pełnej księgowości niektóre podmioty gospodarcze są objęte obowiązkiem jej prowadzenia. Do tej grupy zaliczani są przedsiębiorcy, których działalność opiera się na zarządzaniu wydzielonym majątkiem i występuje prawna możliwość sprawowania nad nim kontroli.

Pełna księgowość od jakiej kwoty?

Kolejną z grup podatników, którzy są zobowiązani przepisami do prowadzenia pełnej księgowości, są przedsiębiorcy, których przychody netto w poprzednim roku podatkowym przekroczyły 1 200 000 euro (równowartość tej kwoty przeliczona na złotówki).

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem na bezstresowe prowadzenie formalnych spraw firmy jest doświadczone biuro rachunkowe. Pełna księgowość determinuje przedsiębiorców do wyboru usług księgowych, ponieważ z uwagi na wiele zawiłości podatkowych, czasochłonność i konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy – nie jest ona możliwa do samodzielnego prowadzenia. Sprawdź koniecznie nasze usługi:

Koszt pełnej księgowości w naszym biurze rachunkowym jest bardzo przystępny. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty naszych usług. Służymy fachowym wsparciem doradczym i aktualną, merytoryczną wiedzą wynikającą z dużego doświadczenia. Prowadzimy: