Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie sp. z o.o.). Tym, co odróżnia ją od innych spółek, jest to, że może być założona tylko przez jedną osobę. Chociaż każdy biznes ma wiele indywidualnych cech i to, co sprawdzi się w jednej firmie, niekoniecznie musi być dobre dla innego przedsiębiorcy, spółka z o.o. cieszy się największą popularnością. Co to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Kiedy warto ją założyć?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością — co to jest?

Tym, co sprawia, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z chętniej wybieranych form prowadzenia działalności, jest jej uniwersalność. Mowa tutaj w szczególności o uniwersalności względem prawnym, jak i ekonomicznym. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sprawdza się świetnie w wielu branżach. Dzięki niej możliwy jest szeroki zakres czynności gospodarczych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością charakterystyka

Spółkę z o.o. można założyć nie tylko do celów gospodarczych. To spółka, która ma osobowość prawną. Aby ją założyć, wystarczy wnieść kapitał zakładowy w wysokości minimum 5000 złotych, co sprawia, że możliwości finansowe raczej nie stanowią przeszkody do jej założenia (inaczej może być np. w przypadku spółki S.A). Jeśli planujesz założyć spółkę ze wspólnikiem, pamiętaj, że poziom udziałów w spółce będzie uzależniony od proporcji wniesionego wkładu. Większość udziałów będzie miał zatem ten przedsiębiorca, który wpłaci największą sumę. Z całą pewnością spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być alternatywą jednoosobowej działalności gospodarczej. Wiele osób uważa ją za bezpieczniejszą i to właśnie z uwagi na tytułową ”ograniczoną odpowiedzialność”. Na czym ona dokładnie polega?

Co oznacza ograniczona odpowiedzialność w spółce?

Wiele osób zastanawia się, co to znaczy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Największą uwagę przykuwają dwa ostatnie słowa tej formy działalności. Aby to zrozumieć, należy w pierwszej kolejności poznać zasady odpowiedzialności członków zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet jeśli zarząd jest jednoosobowy.

Najważniejszą cechą spółki z o.o. jest brak ponoszenia pełnej odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Ograniczenie wynika bezpośrednio z faktu, że spółka z o.o. jest podmiotem praw i obowiązków. To sprawia, że odpowiedzialność finansowa wspólników (i jednego założyciela) będzie ograniczona wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu.

Ewentualne ryzyko finansowe i gospodarcze związane z funkcjonowaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zatem niższe, niż w alternatywnej wersji — jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli dojdzie do zamknięcia spółki i ewentualnego rozliczania zadłużenia i innych wierzytelności, będą one zaspokajane wyłącznie z wpłaconego wkładu. Czy to oznacza to, że jeżeli długi firmy przerosną wysokość kapitału zakładowego, wspólnicy i zarząd nie będą odpowiadać za nie z własnego majątku? I tak i nie…

Odpowiedzialność zarządu a odpowiedzialność wspólników

Warto rozgraniczyć odpowiedzialność wspólników i zarządu. Tak, jak wspólnicy nie odpowiadają za długi spółki, które przekraczają wysokość wkładu, tak  przypadku członków zarządu sprawa wygląda już inaczej.  Prawo przygotowało na taką sytuację oddzielny przepis. W świetle zapisów art. 299 KSH (Kodeksu Spółek Handlowych) jeżeli prowadzone wobec spółki postępowanie egzekucyjne nie zostanie zaspokojone z wkładu, to członkowie zarządu spółki, a nie jej założyciele, mogą odpowiadać za nie własnym majątkiem. 

Jak widzisz, to jak wygląda odpowiedzialność w spółce z o.o., nie jest tak oczywiste, a dla laika niezwiązanego z arkanami księgowości może stanowić czarną magię. Niemniej, żywimy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał część Twoich wątpliwości i wiesz już, co to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jakimi prawami się kieruje.  Przeczytaj również artykuł o Spółce z o.o. wadach i zaletach tej formy działalności.

Jeśli potrzebujesz wsparcia doradczego lub szukasz specjalistów, którzy poprowadzą Twoją księgowość — zachęcamy do kontaktu! Nasze biuro rachunkowe oferuje kompleksowe doradztwo podatkowe. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Wybierz biuro rachunkowe w Krakowie, biuro rachunkowe w Warszawie lub w Żorach. Ofertę kierujemy do klientów z całej Polski!