W ostatnich latach, coraz większym zainteresowaniem cieszy się prowadzenie małych, jednoosobowych firm. Jest to związane m.in. z rosnącą popularnością pracy jako freelancer. Własna firma daje wiele możliwości, szanse na zdobycie lepszych klientów i większe dochody. Jednocześnie wiąże się z obowiązkami, do których należy m.in. prowadzenie księgowości.

Czy samodzielne prowadzenie księgowości się opłaca?

Jednoosobowe działalności gospodarcze rozliczają się zwykle na zasadach uproszczonych. Z tego powodu, wielu przedsiębiorców rozważa prowadzenie jej samodzielnie, ze względu na oszczędności.

O ile większość przedsiębiorców jest w stanie sobie poradzić z prowadzeniem księgowości, to należy pamiętać o dwóch kwestiach:

  • Wymaga to poświęcenia czasu każdego miesiąca.
  • Obecnie prawo zmienia się bardzo szybko, więc przedsiębiorca musi przeznaczać dodatkowy czas na śledzenie zmian.

To sprawia, że o ile technicznie wykonalne jest prowadzenie księgowości samodzielnie, to często jest nieopłacalne. Przedsiębiorca musi poświęcać wiele godzin każdego miesiąca, który mógłby przeznaczyć na rozwój firmy.

Zewnętrzny księgowy czy biuro rachunkowe?

Może wydawać się, że pomiędzy usługami samodzielnego księgowego, a biura rachunkowego nie ma wielu różnic. Prawda jest jednak inna.

Przede wszystkim, w biurach rachunkowych pracuje wielu specjalistów, dzięki czemu możesz uzyskać profesjonalne wsparcie w różnych dziedzinach rachunkowości. Ma to znaczenie zwłaszcza dla przedsiębiorców, którym zależy nie tylko na obsłudze faktur, ale także na doradztwie. Ponadto, biura rachunkowe często oferują szereg dodatkowych usług takich jak obsługa kadr, czy też reprezentacja w kontaktach z podmiotami zewnętrznymi. Pozwala to na outsourcing wielu obszarów swojej działalności jednej firmie, co upraszcza zarządzanie przedsiębiorstwem.

Natomiast w przypadku samodzielnych księgowych, zakres usług jest często bardziej ograniczony, co może być problemem, zwłaszcza, gdy pojawią się bardziej specyficzne wymagania.

Wiele osób może obawiać się, że biuro rachunkowe jest droższe, jednak nie musi to być prawda. Zarówno ceny samodzielnych księgowych, jak i profesjonalnych biur rachunkowych mogą być konkurencyjne.

Ile kosztują usługi księgowe w małej firmie?

Wszystko zależy od kilku zmiennych, przede wszystkim wielkości Twojej firmy oraz tego, jakich dokładnie usług potrzebujesz. W profesjonalnych biurach rachunkowych koszty są skalowalne. Przykładowo w naszym biurze obsługa małych firm zaczyna się od 200 zł miesięcznie. Ten pakiet jest skierowany do klientów przetwarzających mniej niż 10 dokumentów miesięcznie. Natomiast wraz z rozwojem przedsiębiorstwa koszty rosną, w ten sposób koszty księgowości skalują się do rozmiaru biznesu.