Spółka cywilna to forma działalności gospodarczej, która nie ma własnej osobowości prawnej. Natomiast Kwestie funkcjonowania są regulowane przez kodeks cywilny. Pomimo że jest mniej popularna niż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym artykule poznasz wady i zalety spółki cywilnej.

Jakie są zalety spółki cywilnej?

Założenie spółki cywilnej wiąże się z małą ilością formalności oraz niewielkimi kosztami. Nie musi ona posiadać kapitału, więc nie trzeba wnosić do niej żadnego majątku. Rozpoczęcie działalności wymaga tylko sporządzenia umowy i złożenia odpowiednich wniosków. Proste jest również rozwiązanie spółki, nie trzeba przeprowadzać formalnego procesu likwidacyjnego.

W spółce cywilnej podatek dochodowy płacą tylko wspólnicy, dzięki temu nie ma podwójnego opodatkowania, które jest dodatkowym obciążeniem w spółkach z o.o.

Ogólnie rzecz biorąc, prowadzenie spółki cywilnej jest znacznie prostsze niż innych spółek. Podejmowanie decyzji wiąże się z mniejszą ilością formalności, nie ma obowiązku pełnej księgowości. To z kolei przekłada się na niższe koszty funkcjonowania firmy.

Jakie spółka cywilna ma wady?

Wspólnicy spółki cywilnej, podobnie jak właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiadają całym swoim majątkiem za zobowiązania. Ponadto wspólnicy odpowiadają za długi innych wspólników zaciągnięte w ramach spółki. Dlatego trafiając na nieuczciwego lub nieodpowiedzialnego partnera biznesowego można mieć samemu kłopoty.

Spółka cywilna dobrze sprawdzi się przy niewielkich projektach, natomiast są problemy z jej skalowaniem. Dodatkowo nie jest ona podmiotem prawnym, przez to nie może zawierać umów, nie można zaciągać na nią kredytów, co stanowi dodatkową przeszkodę w skalowaniu.

Spółka cywilna jest uregulowana w znacznie mniejszym stopniu niż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Staje się to problemem, gdy pojawią się spory między wspólnikami albo nieprzewidziane sytuacje. Rozwiązanie prawne takich konfliktów może być długotrwałe.

Podsumowując – czy warto założyć spółkę cywilną?

Wybór odpowiedniej formy działalności gospodarczej zawsze powinien być przemyślany i dopasowany do indywidualnej sytuacji.

Zasadniczo można założyć, że spółka cywilna sprawdzi się do prowadzenia działalności na mniejszą skalę, ponieważ nie wymaga dużych inwestycji, a koszty prowadzenia są niższe. Jednocześnie ze względu na odpowiedzialność za długi sprawdzi się ona w przedsiębiorstwach o mniejszym ryzyku, gdzie wspólnicy mają duże zaufanie do siebie.