Wprowadzenie rewolucyjnych zmian w polskim prawie podatkowym zmusiło przedsiębiorców, ale też osoby dopiero zastanawiające się nad założeniem pierwszej firmy nad wyborem dobrej formy opodatkowania działalności gospodarczej. Od tego, jaki rodzaj opodatkowania wybierze przedsiębiorca, będzie zależało naprawdę wiele, ale do najistotniejszych kwestii można zaliczyć koszty prowadzenia firmy. Zatem z jakiej formy opodatkowania przedsiębiorstw opłaca się skorzystać najbardziej?

Jakie są formy opodatkowania?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego, jak najlepsza forma opodatkowania dla firmy jednoosobowej. Wybór formy opodatkowania jest kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną od przychodów, wydatków i ogólnie — charakteru prowadzonej działalności. Zanim podejmiesz decyzję, jaką formę opodatkowania wybrać warto poznać każdy z dostępnych wariantów. Pomocne może być doradztwo podatkowe – usługa, dzięki której w przystępny i prosty sposób zostaną Ci zaprezentowane różne warianty opodatkowania i wskazana najbardziej atrakcyjna z nich.

Podatnicy prowadzący własny biznes najczęściej wybierają jeden z zaprezentowanych wariantów. Rodzaje opodatkowania działalności gospodarczej to:

  • Zasady ogólne – podatek według skali,
  • Zasady ogólne – podatek liniowy,
  • Karta podatkowa,
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Chociaż Ministerstwo Finansów planuje przekazać podatnikom nowe, specjalne kalkulatory kosztów prowadzenia działalności, tylko doświadczone biuro księgowe lub doradca podatkowy są w stanie rzetelnie doradzić najbardziej atrakcyjną formę opodatkowania. Niemniej, w tym artykule postaramy się przybliżyć wady i zalety każdej z formy opodatkowania działalności  – Jednoosobowa działalność gospodarcza – wady i zalety.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – skala podatkowa

Jaka forma opodatkowania dla firmy jednoosobowej będzie najlepsza? Wielu podatników, którzy zdecydowali się na założenie własnej działalności, wybiera opodatkowanie na zasadach ogólnych tj. według skali podatkowej. To rozwiązanie opłacalne, kiedy chcesz skorzystać z odliczeń i ulg (np. od darowizny, internetu, ulgi rehabilitacyjnej itp.). Przy aktualnych przepisach prawa, dla przedsiębiorców, którzy nie przekroczą 1 progu podatkowego, oprocentowanie tej formy opodatkowania wynosi 1 proc. Rozliczanie się na zasadach ogólnych to najlepsza forma opodatkowania dla osób, których działalność generuje dużo kosztów — dzięki nim można zmniejszyć wysokość podatku należnego do zapłaty.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – podatek liniowy

Wybór opodatkowania działalności gospodarczej nie ogranicza się jednak do skali podatkowej. W przypadku właścicieli firm, którzy cenią sobie stabilizację i chcą wiedzieć już z góry, ile podatku zapłacą od osiągniętego dochodu, dobrym rozwiązaniem może okazać się podatek liniowy. Według wielu przedsiębiorców jest to najprostsza forma opodatkowania działalności gospodarczej. Podatek liniowy wynosi 19 proc. Nie jest to jednak opcja atrakcyjna dla osób, których firma generuje dużo kosztów — nie można ich bowiem odliczać od dochodu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – ryczałt

Z uwagi na wprowadzenie nowych przepisów podatkowych związanych z programem Polski Ład ryczałt zaczął cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem. Do głównych zalet ryczałtu są stosunkowo niskie stawki podatku (od 2 do 17 proc. – zależne od branży). Jaki rodzaj opodatkowania wybrać przy wysokich przychodach i niskich kosztach utrzymania działalności? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być naprawdę opłacalny! Jest to również najprostsza forma opodatkowania pod względem księgowym. Jeśli zatem chcesz płacić podatek CIT – sprawdź, jak będą kształtować się Twoje comiesięczne koszty utrzymania firmy. Szczegółów udzieli Ci doświadczony księgowy lub doradca podatkowy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza — karta podatkowa

W przypadku wyboru karty podatkowej, koszty opodatkowania są stałe – uzależnione nie od dochodów a od rodzaju działalności, miejsca jej prowadzenia i wielkości firmy. Nie każdy przedsiębiorca może jednak rozliczać się w ten sposób. to rodzaj opodatkowania przeznaczony dla firm z branży: medycznej, weterynaryjnej, transportowej, rozrywkowej, gastronomicznej, ale też dla przedsiębiorców prowadzących korepetycje i handel detaliczny (wyłącznie produkty spożywcze, bez artykułów akcyzowych). Przy wyborze karty podatkowej wymiar składki zdrowotnej będzie stanowił kwotę minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku podatkowego.

Jaką formę opodatkowania wybrać przy zakładaniu działalności gospodarczej?

Zapisy rewolucyjnego programu rządowego Polski Ład wprowadziły jedną z większych zmian w polskim prawie podatkowym. Od 1 stycznia 2022 roku wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od sposobu formy opodatkowania i dochodów, jakie generuje firma. W lipcu 2022 roku wprowadzono kolejny pakiet zmian. Do najważniejszych modyfikacji Polskiego Ładu zaliczyć można np. usunięcie ulgi dla klasy średniej i zastąpienie jej niższym, 12 proc. podatkiem dla osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych. Miało to zrekompensować wysokie koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej po zmianach. 12 proc. podatek dotyczy jednak wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli pierwszego progu dochodowego.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki podatek dochodowy dla jednoosobowej działalności gospodarczej będzie najbardziej atrakcyjny względem finansowym – zachęcamy do skorzystania z naszych usług doradczych. Mamy biuro rachunkowe w Warszawie, biuro rachunkowe w Krakowie i placówkę w Żarach, niemniej obsługujemy klientów z całej Polski. Zachęcamy do sprawdzenia, jakie jeszcze usługi świadczy nasze biuro rachunkowe!