Jednoosobowa działalność gospodarcza to najchętniej wybierana forma prowadzenia firmy w Polsce. Jednak czy ta popularność jest uzasadniona? Wadom i zaletom tego rozwiązania przyjrzymy się w tym artykule.

Jakie są zalety jednoosobowej działalności gospodarczej?

Największą zaletą jest prostota założenia oraz prowadzenia działalności. Otwierając firmę, formalności są niewielkie, nie potrzeba wkładu własnego. Obecnie możesz wniosek złożyć online.

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozwala dopasować formę opodatkowania do profilu działalności firmy. Do wyboru masz podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt, a w niektórych przypadkach kartę podatkową.

Prostsze jest także prowadzenie księgowości. Zwykle wystarczającą formą jest księga przychodów i rozchodów. To wiąże się z mniejszymi wydatkami na księgowość.

Ponadto właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej ma pełną kontrolę nad firmą. Nie musi konsultować decyzji ze wspólnikami. Przedsiębiorca ma również większą swobodę w dysponowaniu pieniędzmi firmy.

Wady jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza ma także wady. Do najważniejszych należy zaliczyć pełną odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Oznacza to, że jeśli twoja firma wpadnie w problemy finansowe, długi to wierzyciele mogą egzekwować twój osobisty majątek.

Do minusów zaliczamy także składki ZUS, które są dużym obciążeniem. Natomiast planowane z Polskim ładem zmiany prawdopodobnie zwiększą jeszcze bardziej koszty ZUS, co przełoży się na mniejsze zyski z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Ponadto należy zauważyć, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest trudniejsza do sprzedania. Dlatego, jeśli zakładasz startup z myślą o jego późniejszej sprzedaży, to lepszym rozwiązaniem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wszystko zależy od profilu działalności i planowanej strategii rozwoju. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo proste od strony formalnej. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że za zobowiązania odpowiadasz całym swoim majątkiem, ponadto do kosztów prowadzenia działalności musisz doliczyć składki ZUS.

Ogólnie rzecz biorąc, jednoosobowa działalność gospodarcza wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem m.in. dla freelancerów, lokalnych biznesów, czy też mniejszych firm, które nie planują dużych kredytów. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaką formę działalności wybrać, to zapraszamy do kontaktu.