Nowy Polski Ład – to temat, który jest obecny w debacie publicznej od kilku miesięcy. Budzi on wiele kontrowersji, zwłaszcza że jego kształt był wielokrotnie zmieniany, natomiast szczegóły wciąż są owiane tajemnicą. Sytuacji nie poprawia fakt, że projekt ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. W tym artykule poznasz najważniejsze zmiany, jakie płyną dla przedsiębiorców.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i zmiany w składce zdrowotnej

Największe zmiany dotyczą składki zdrowotnej. Do tej pory osoby prowadzące jednoosobową składkę zdrowotną płaciły zryczałtowaną kwotę. W nowym ładzie jej wysokość będzie uzależniona od osiąganych dochodów. Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych zapłacą 9%, natomiast przy podatku liniowym jej wysokość to 4,9%. Natomiast jej minimalna wysokość będzie uzależniona od poziomu minimalnego wynagrodzenia. Ponadto zostanie zlikwidowana możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że realne opakowanie w przypadku podatku liniowego będzie wynosiło nie 19% jak do tej pory, a 23,9%.

Zmiany dotyczą także ryczałtu. Wysokość składki zdrowotnej zostanie uzależniona od przychodów osiągniętych w ciągu roku i będzie obliczana na podstawie 60%, 100% lub 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Nowy ład zwiększa także kwotę wolną od podatku do 30 tys. złotych oraz podnosi drugi próg podatkowy do 120 tys. zł (do tej pory wynosił on nieco ponad 85 tys. zł).

Zmiany dla spółek z ograniczoną działalnością

Zmiany w ramach Polskiego Ładu obejmują także spółki z ograniczoną działalnością. Przede wszystkim członkowie zarządu będą zobowiązani do płacenia składki zdrowotnej w wysokości 9% dochodu przy wypłacie wynagrodzenia zarządu. Składka nie będzie mogła zostać odliczona od podatku.

Ponadto zostanie zlikwidowana „ukryta dywidenda”, co utrudni optymalizację podatkową w spółkach. Do tej pory wspólnik wynajmujący np. lokal dla spółki lub świadczący usługi mógł wrzucić to w koszty. Natomiast po zmianach w nowym ładzie zostanie to utrudnione. Z tego powodu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może już nie być tak bardzo korzystna finansowo dla małych firm.

Jak przygotować się na polski ład? Powstaje infolinia dla przedsiębiorców

Polski Ład szykuje dużo zmian, które są często zawiłe i niejasne. Dodatkowo nie ma pewności, czy obecny kształt reformy jest ostateczny. Niedawno pojawiła się informacja o tym, że zostanie uruchomione centrum informacji dotyczących polskiego ładu. Będzie można w nim skorzystać np. z pomocy konsultanta.

Warto także zauważyć, że Polski Ład to nie tylko nowe obowiązki i wyższe podatki, ale także ulgi, z których można skorzystać. Nie mniej poziom skomplikowania zmian sprawia, że od 2022 roku pomoc doświadczonego biura rachunkowego będzie jeszcze ważniejsza, niż wcześniej.