Od 1 lutego bieżącego roku obowiązuje obniżka VAT na żywność w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jest to obniżka do 0 procent wprowadzona na okres do 31 lipca 2022 roku. Właściciele lokali mają obowiązek umieszczenia przy kasie sprzedażowej czytelnej informacji o obniżce. Jakie produkty obejmuje obniżka i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Obniżka VAT na żywność – jakie produkty?

Obniżka VAT nie dotyczy wszystkich produktów spożywczych, ale tylko tych, które objęte były już najniższą stawką podatku – 5%. Odnosi się do cen brutto, a nie netto. Wśród artykułów objętych obniżką znajdują się między innymi:

  • warzywa i owoce,
  • zboża i przetwory ze zbóż,
  • wyroby piekarnicze,
  • mięso,
  • produkty mleczarskie,
  • napoje roślinne,
  • niektóre produkty do żywienia dzieci – np. kaszki,
  • oleje i tłuszcze,
  • wody,
  • napoje bezalkoholowe o zawartości soku min. 20%

Co jeszcze warto wiedzieć? Obniżenie stawki VAT dotyczy tylko żywności, a nie usług gastronomicznych.

Jak obniżka VAT wpłynie na ceny?

W teoretycznym ujęciu każda obniżka VAT na żywność powinna być pozytywna i wiązać się z niższymi cenami dostępnych produktów. W praktyce kilka najbliższych miesięcy, ale również cały okres obowiązywania tarczy antyinflacyjnej 2.0 zweryfikuje te założenia. Według niektórych ekspertów obniżka VAT na żywność zapewni krótkotrwały spadek cen, ale nie wpłynie na inflację. Według innych: na obniżce VAT na żywność skorzystają tylko duże sieci sklepów. Analizy biorą też pod uwagę spryt i chwyty marketingowe przedsiębiorców, którzy przed wprowadzeniem zmian podnieśli ceny towarów, aby potem – po obniżce VAT – zachować pierwotną cenę.

Pracownicy Inspekcji Handlowej rozpoczęli już kontrole cen w wybranych punktach handlowych, aby sprawdzić, czy właściciele sklepów zastosowali się do nowych przepisów.

Doradztwo i wsparcie ze strony biura rachunkowego

Rozumiemy, że Polski Ład w gastronomii może być dla przedsiębiorców niejasną i problemową kwestią. Wszystkie przepisy prawno-podatkowe wymagają w przedsiębiorstwie jednak stałego monitorowania i ich zastosowania, dlatego warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Nasze biuro rachunkowe zapewnia doradztwo podatkowe i kompleksową obsługę księgowości dla małych i dużych firm. Wśród realizowanych usług są między innymi: ewidencja zdarzeń gospodarczych, ewidencja zakupów i sprzedaży VAT, prowadzenie rejestrów VAT, sporządzanie i składanie deklaracji podatkowych, sporządzanie i przesyłanie deklaracji i raportów ZUS, reprezentacja przed organami skarbowymi i sporządzanie zeznań podatkowych.

Nasze siedziby zlokalizowane są w trzech miastach. Mamy: