Kiedy wraz z galopującą inflacją ceny ropy i innych paliw poszybowały w górę, rząd postanowił wprowadzić tarczę antyinflacyjną, która ma, chociaż w niewielkim stopniu, zamortyzować skutki wysokiego kursu ropy i dolara w stosunku do polskiego złotego. Jak obniżka VAT na paliwo wpłynie na nastroje ekonomiczne przedsiębiorców? 

Obniżony VAT na paliwo — czy tarcza zostanie przedłużona?

W związku ze zbliżającym się widmem kryzysu gospodarczego związanego z rekordową inflacją (a zapowiadane są kolejne podwyżki), rząd wprowadził tzw. tarczę inflacyjną na podstawowe produkty spożywcze i ceny paliwa. Obniżka VAT na paliwa wyniosła 8 proc. VAT-u zamiast 23 proc. Chociaż jest to bardzo dużo, ceny benzyny i diesla osiągnęły akceptowalny (chociaż i tak wysoki w proporcji do zarobków) poziom. Jest to na razie chwilowe rozwiązanie problemu, rząd zapowiada możliwość przedłużenia tarczy na kolejny okres. Warto przy tym zaznaczyć, że wpływ na decyzję rządu ma również wiele innych czynników. Sytuacja polityczna na świecie jest bardzo dynamiczna, co może mieć wpływ na ostateczne spełnienie obietnic.

Aktualnie, obniżona stawka VAT na paliwo obowiązywać będzie do sierpnia br. Jednak to, co może wydawać się korzystne z perspektywy przeciętnego obywatela, może nie być odebrane pozytywnie przez przedsiębiorcę — VAT-owca. Rodzi się bowiem pytanie — skoro rząd zmniejszył podatek VAT, to czy nie będzie mieć to negatywnego oddźwięku przy jego odliczeniach?

Obniżona stawka VAT na olej napędowy — korzyść, czy kolejny problem?

Z jednej strony obniżenie stawki VAT wpływa realnie na wysokość odliczeń — będą bowiem mniejsze, niż przy podatku VAT w wysokości 23%. Z drugiej strony niższa cena paliwa wyrównuje stratę związaną z niższym VAT-em co w przełożeniu na ceny ropy i benzyny sprzed wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej ma wymierne korzyści! Obniżka VAT na paliwo dla firm w najgorszym wypadku będzie minimalnie niekorzystna, ale najczęściej — neutralna dla polskich przedsiębiorców. Podobnie sprawa kształtuje się w firmach, w których tankuje się pojazdy ciężarowe. Powyższe założenia dotyczą firm, które korzystają z przywileju odliczenia pełnego, 100% VAT-u.

Obniżka VAT na paliwo dla przedsiębiorców, którzy odliczają 50 % VAT-u

Kto płaci VAT za paliwo i prowadzi działalność gospodarczą, może liczyć na jego późniejsze odliczenie. W przypadku przedsiębiorstw, które korzystają z samochodów osobowych wprowadzonych do działalności gospodarczej, możliwe jest jednak odliczenie tylko połowę VAT-u. W takiej sytuacji właściciel firmy odlicza 50% VAT-u, a od 75% kwoty netto i pozostałej połowy VAT-u odlicza podatek dochodowy. Dzięki niższym kosztom paliwa rachunek na stacji paliw będzie niższy, co amortyzuje ubytek na obliczeniu VAT-u. W każdym wypadku, w razie braku pewności co do możliwości wykonania obliczeń, warto skorzystać z usługi, jaką jest doradztwo podatkowe. Być może zmiana sposobu rozliczania podatku okaże się korzystniejsza?

Dla kogo obniżka VAT na paliwa?

Obniżony VAT na paliwa w 2022 roku (do sierpnia) dotyczy wszystkich kierowców tankujących na polskich stajach paliw. Korzyści z tarczy docenią zatem osoby posiadające samochód i nieprowadzące własnej działalności gospodarczej, ale również właściciele firm z flotą samochodową — osobową, dostawczą i ciężarową. To czy preferencyjna stawka VAT na paliwo będzie obowiązywać tylko do sierpnia, czy też zostanie przedłużona na kolejny okres — okaże się w najbliższym czasie. Z całą pewnością można stwierdzić, że stawka VAT na paliwa w 2022 roku będzie gorącym tematem, budzącym duże kontrowersje.

Obniżka VAT na paliwo jest jednym z zapisów tarczy antyinflacyjnej. W poszukiwaniu dodatkowych oszczędności może pomóc profesjonalne biuro rachunkowe. Do naszych specjalizacji zaliczane są analizy finansowe małych i dużych przedsiębiorstw. Być może okaże się, że mimo podwyżek cen paliw możesz generować oszczędności w innej sferze swojego biznesu? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, pracujemy stacjonarnie w dwóch lokalizacjach, mamy biuro rachunkowe w Krakowiebiuro rachunkowe w Warszawie i biuro rachunkowe w Żarach.