Prowadzisz działalność gospodarczą i szukasz dobrego biura rachunkowego? A może dopiero zamierzasz otworzyć firmę i zastanawiasz się, komu zlecić obsługę księgową? Jeśli tak, to w tym artykule poznasz 3 kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając biuro rachunkowe.

Zakres oferowanych usług

Jest to jeden z najważniejszych aspektów, o jakich warto pamiętać. Dlaczego? Ponieważ dzisiaj coraz więcej obszarów firmy jest outsourcowanych. Przykładowo, w naszym biurze zajmujemy się także obsługą kadr i płac oraz doradztwem podatkowym. Nawet jeśli początkowo interesują Cię tylko i wyłącznie usługi księgowe, to korzystając z naszych usług, możesz w dowolnym momencie rozszerzyć zakres współpracy. Dlaczego warto współpracować na wielu obszarach z jednym biurem rachunkowym? Powodów jest wiele. Przede wszystkim oszczędzasz w ten sposób czas, ponieważ współpracujesz z jedną firmą, co ułatwia szybki kontakt i wymianę informacji. Ponadto, często korzystając z dodatkowych usług, możesz liczyć na rabaty, dzięki czemu współpraca jest bardziej opłacalna. Natomiast jeśli dopiero zamierzasz założyć firmę, to warto sprawdzić, czy biuro rachunkowe pomoże Ci w jej założeniu.

Upewnij się, że biuro rachunkowe “rozumie” Twój biznes!

Prowadzenie księgowości może się różnić w zależności od branży, w jakiej działasz. Inaczej wygląda prowadzenie księgowości restauracji, salonu fryzjerskiego, inaczej startupu, a jeszcze inaczej firmy działającej w branży e-learningu na rynku międzynarodowym. Doświadczenie biura ma szczególnie duże znaczenie, jeśli w firmie wykorzystujesz nowe technologie i rozwiązania. Dlatego na etapie pierwszego kontaktu z biurem rachunkowym, warto przedstawić, jak wygląda Twoja działalność, gdzie zamierzasz się reklamować. Jeśli będziesz współpracował z firmami zagranicznymi, to także należy to zaznaczyć.

Czy koszt obsługi księgowej jest ważny?

Cena to dla wielu przedsiębiorców kluczowy aspekt wyboru biura rachunkowego. Jednak czy warto za wszelką cenę szukać oszczędności? Absolutnie nie. Powinno zależeć Ci przede wszystkim na jakości. Dobry księgowy musi cały czas się dokształcać, śledzić zmiany w prawie. Dlatego szukając odpowiedniego biura, lepiej zainwestować w droższe usługi. Warto zauważyć, że o ile biuro rachunkowe jest odpowiedzialne za jakość swojej pracy, to Ty, jako przedsiębiorca, odpowiadasz przed urzędem skarbowym. Za ewentualne pomyłki możesz, co najwyżej, dochodzić o odszkodowanie. Najlepiej więc od razu wybrać dobre, rzetelne biuro rachunkowe.