ZUS na start? Dla osób planujących rozpoczęcie swojej pierwszej działalności preferencyjne zasady opodatkowania są bardzo korzystną opcją. Zwolnienie z obowiązku płacenia części należnych składek na ubezpieczenia społeczne brzmi bardzo kusząco. Jednak niewiele osób wie, jakiego typu są to oszczędności i czy na pewno mogą z nich skorzystać. Z jakich składek zwalania ulga na start? Ile razy można się o niego ubiegać? Sprawdzamy!

ZUS na start – dla kogo?

Ulga ZUS na start jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy zakładają jednoosobową działalność gospodarczą po raz pierwszy, lub wznawiają ją po pięciu latach od terminu jej zamknięcia, lub zawieszenia. Co ciekawe, rolnicy również mogą skorzystać z programu ZUS na start, niemniej wielu z nich tak naprawdę nie ma potrzeby ubezpieczania się w ZUS, ponieważ podlegają pod KRUS.

Z uprawnienia do skorzystania z programu ZUS – ulga na start  nie skorzystają natomiast osoby, które wykonują pracę na rzecz byłego pracodawcy, jednak pod inną formą zatrudnienia (np. przeszły z etatu na B2B). Jednak czasami da się to rozwiązać. Aby legalnie skorzystać z Ulgi na start w zaprezentowanej sytuacji, warto zdecydować się na poradę specjalisty – doradcy podatkowego.

Ulga na start ZUS – jakie składki obejmuje?

Największą z zalet skorzystania z Ulgi na start jest brak konieczności opłacania składek związanych z ubezpieczeniem społecznym. Dotyczy to zarówno ubezpieczeń: wypadkowego, emerytalnego i rentowego, jak i składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy.

Czego nie wyklucza Ulga na start? Przedsiębiorcy, którzy decydują się na skorzystanie z preferencyjnych zasad, nie są zwolnieni z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Czy opłaca się skorzystać z ulgi w składkach ZUS  dla przedsiębiorców?

Jeżeli dopiero startujesz ze swoim biznesem i nie masz pewności, czy uda Ci się go rozkręcić, a nie masz odpowiedniego kapitału, który byłby w stanie pokryć ewentualne straty w pierwszych miesiącach funkcjonowania działalności – warto z tej ulgi skorzystać. Jednak pamiętaj! W okresie Ulgi na start ZUS składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nie są odkładane na Twoim koncie! Zastanów się, co opłaca Ci się bardziej!

Ile trwa ulga w składkach ZUS dla rozpoczynających działalność?

Podatkowe eldorado nie trwa długo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewiduje wyłącznie 6 pełnych miesięcy zwolnienia od wymienionych wyżej składek. Jeżeli w  okresie trwania ulgi zawiesisz działalność – okres obowiązywania preferencyjnych warunków nie zatrzymuje się.

Jeśli masz problem z załatwieniem formalności w ZUS, związanymi z Ulgą na start  skontaktuj się z nami. Nasze doświadczone biuro rachunkowe pomoże Ci w przeprowadzeniu wszystkich formalności związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności od strony podatkowo-księgowej. Zachęcamy do sprawdzenia oferty: