Biuro Rachunkowe Kraków - usługi księgowe
Zajmij się rozwojem swojej firmy, podczas gdy my zaopiekujemy się Twoimi rozliczeniami kadr i płac.
Każdego dnia z naszych usług korzysta blisko 60 zadowolonych firm.
Usługi księgowe

Co otrzymasz w ramach współpracy?

Rozliczenia

Wszelkie czynności związane z wyliczaniem wynagrodzeń, diet, premii oraz nagród, a także idących z nimi w parze składek, podatków i innych opłat.

Ewidencja

Prowadzenie pełnej dokumentacji oraz archiwizacji wszelkich materiałów związanych z kadrami i płacami.

Płatności

Prace skupione na realizowaniu przelewów - zarówno wypłat pracowników, jak i odprowadzaniu należności do US czy ZUS.

Ile kosztują nasze usługi?

Księgowość w restauracji - podatki i VAT w gastronomii

Prowadzisz własną restaurację? Kwestie podatkowe w gastronomii są zawiłe i przysparzają przedsiębiorcom wielu trudności. Dlatego też warto skorzystać z naszych usług, dzięki temu my zajmiemy się księgowością, a Ty skupisz się na prowadzeniu biznesu.

Księgowość w gastronomii — jaką formę opodatkowania wybrać?

Jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć w firmie gastronomicznej, jest wybór formy prawnej działalności. Ona ma kluczowy wpływ na to, w jaki sposób będziesz rozliczał się z Urzędem Skarbowym.

Mamy do wyboru:

  • jednoosobową działalność gospodarczą
  • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółkę komandytową
  • spółkę jawną
  • spółkę cywilną
  • spółkę akcyjną
  • spółkę komandytowo-akcyjną.

Wybór formy prawnej działalności jest kluczową czynnością, do której trzeba podejść z należytą uwagą. Dokonując błędnego wyboru, możemy w przyszłości borykać się z problemami związanymi ze specyfiką danej formy prawnej,np. odpowiedzialnością majątkiem prywatnym za długi przedsiębiorstwa. Następnym krokiem jest wybór formy opodatkowania, uzależniony od formy prawnej. Odprowadzając podatek indywidualnie, co dotyczy, np. prowadzenia firmy w formie spółki cywilnej, mamy do wyboru:

  • kartę podatkową 
  • ryczałt 
  • zasady ogólne 
  • podatek liniowy

Forma opodatkowania ma kluczowy wpływ na to, w jaki sposób będziesz rozliczał się z Urzędem Skarbowym. Najczęściej przedsiębiorcy wahają się pomiędzy rozliczaniem na zasadach ogólnych a podatkiem liniowym.W przypadku rozliczania na zasadach ogólnych, mamy 2 progi - 17% do 85 528 zł, a powyżej tej kwoty 32%. W przypadku podatku liniowego, niezależnie od dochodu, podatek wynosi 19%. Inną dostępną formą opodatkowania dla branży gastronomicznej jest ryczałt. Stawka podatkowa wynosi tu 3% lub 8,5% w zależności od tego, czy sprzedajemy produkty o zawartości alkoholu powyżej 1,5% czy też nie. Jednocześnie podatek jest płacony od przychodu. Dlatego ryczałt jest opłacalny dla firm, które mają niskie koszty i wysoką marżę. Ostatnią możliwością rozliczania podatków w gastronomii jest karta podatkowa, w której płaci się stałą stawkę, niezależnie od przychodów. Natomiast stawka zależy od wielkości miejscowości, w której prowadzona jest działalność, ilości zatrudnionych osób i rodzaju zatrudnienia.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka forma opodatkowania sprawdzi się u Ciebie, to skorzystaj z naszych usług — pomożemy Ci podjąć optymalną decyzję.

Pełna księgowość w gastronomii dla dużych firm.

Nasze biuro rachunkowe zajmuje się, zarówno tak zwaną księgowością uproszczoną, jak i pełną księgowością. Druga forma jest obowiązkowa dla spółek oraz firm, których przychód w roku podatkowym przekracza 2 mln euro. Dlatego z pełnej księgowości korzystają przede wszystkim duże firmy. Wiąże się ona ze znacznie większą liczbą formalności oraz obowiązków. Z tego powodu niezbędna jest pomoc profesjonalnego biura rachunkowego.

Podatki w gastronomii — co trzeba wiedzieć o VAT?

VAT to podatek, którym w ostatnich latach szczególnie interesują się władze. Dlatego popełniając błędy w tym zakresie, musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jesteś narażony nie tylko na kary finansowe, ale także na odpowiedzialność karną. Ponadto, stawki VAT co jakiś czas się zmieniają. Korzystając z usług naszego biura, masz pewność, że śledzimy zmieniające się prawo i obsługując Twoją firmę, wykorzystujemy najnowsze przepisy oraz aktualne wyroki sądów.

W przypadku gastronomii należy również pamiętać o obniżonej stawce VAT, którą objętych jest część produktów i usług i wynosi ona 8% lub 5%. W określonych sytuacjach przedsiębiorstwo może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT z limitem przychodu do 200 000 zł rocznie. Korzystając z naszych usług, zyskujesz dostęp do specjalistów, którzy nie tylko dopilnują kwestii formalnych, ale także będą służyć radą, jeśli pojawią się wątpliwości co do sposobu rozliczania.