Outsourcing, czyli przekazanie zadań firmie zewnętrznej pomaga zoptymalizować procesy i efektywniej wykorzystać dostępne zasoby. Dzisiaj outsourcować można praktycznie wszystko, jednym z obszarów są kadry i płace. W tym artykule poznasz wady i zalety outsourcingu.

Zalety outsourcingu kadr i płac

Do głównych zalet należy zaliczyć optymalne wykorzystanie zasobów firmy. Można spotkać się z mitem, że outsourcing kadr i płac jest drogi. Jednak koszty są znacznie niższe niż gdybyś miał zatrudnić specjalistę na pełen etat. Również, jeśli zamierzasz się zajmować samodzielnie tym obszarem działalności, to musisz uwzględnić nie tylko poświęcony czas, ale też inwestycję w oprogramowanie oraz szkolenia. Dlatego też outsourcing to prosty, skuteczny i opłacalny sposób na obsługę kadr i płac. Zyskujesz w ten sposób dostęp do wysokiej klasy specjalistów bez wydawania majątku. Zaletą tego rozwiązania jest także pewność, że Twoja firma działa w zgodzie z najnowszymi przepisami. Ponadto outsourcing kadr i płac pozwala odciążyć pracowników, dzięki czemu mogą się oni skupić na lepszym wykonywaniu swoich obowiązków.

Jakie wady ma outsourcing kadr i płac?

Wielu przedsiębiorców ma pewne wątpliwości związane z korzystaniem z outsourcingu, zwłaszcza jeśli dotyczy on istotnych obszarów działalności. Przyjrzyjmy się dwóm głównym obawom. Właściciele firm czasem myślą, że outsourcing uzależnia ich od zewnętrznych podmiotów. Jednak warto zaznaczyć, że współpraca z rzetelną firmą jest przejrzysta, masz wgląd do przetwarzanych przez nią dokumentów i możesz w każdej chwili zakończyć współpracę na zasadach, które przewiduje umowa. Niektórzy przedsiębiorcy boją się również nagłego przerwania współpracy, jednak o to także nie musisz się martwić, ponieważ umowa opisuje warunki zakończenia współpracy. W outsourcingu kadr i płac kluczowy jest wybór odpowiedniej firmy, z której usług skorzystasz. Wybierz sprawdzone przedsiębiorstwo, a będziesz zadowolony ze współpracy.

Czy warto zlecić obsługę kadr i płac zewnętrznym podmiotom?

Jest to doskonała propozycja dla mikro, małych, a nawet średnich przedsiębiorstw. Zatrudnienie specjalisty na wyłączność to przywilej dużych korporacji, które zatrudniają setki pracowników. Natomiast przedsiębiorcy posiadający małe firmy mogą zajmować się kadrami samodzielnie lub zlecić je na zewnątrz. Druga opcja jest zwykle lepszym wyborem. Teoretycznie generujesz dodatkowe koszty, jednak masz pewność, że kwestie kadrowe są zgodnie z prawem, poza tym oszczędzasz czas i energię, które możesz przeznaczyć na ważniejsze przedsięwzięcia, dzięki którym możesz skuteczniej rozwijać firmę.